Dotazy a odpovědi

Z čeho je podlahovina Marmoleum® vyrobena?

Z čeho je podlahovina Marmoleum® vyrobena? Stoprocentně přírodní linoleum - Marmoleum® vzniká mísením lněného oleje, pryskyřice, vápence, dřevité moučky a přírodních pigmentů. V další fázi výroby šetrné k životnímu prostředí je směs pod vysokým tlakem lisována na jutovou textilii. 

 

V jaké barevné nabídce a vzorech lze podlahu Marmoleum® koupit?

Je opravdu z čeho vybírat, až již máte rádi syté nebo jemnější barevné odstíny. Na své si přijdou i milovníci klasických bílo-černých variací. Marmoleum® Vám může nabídnout více než 160 barev a Vaše přírodní podlaha bude zářit barvami. Marmoleum® je unikátní podlaha, která neimituje ani dřevo ani jiné materiály, je zkrátka jedinečná.  V roce 2007 byla na trhu uvedena nová BYTOVÁ KOLEKCE PŘÍRODNÍHO LINOLEA V ROLÍCH - kolekce Marmoleum® home, která nabízí 24 pestrých barev pečlivě vybraných v souladu s moderními trendy bydlení a interiérovém designu. Všechny barvy kolekce jsou skladem v České republice. Marmoleum® click je další z řad bytových přírodních podlahovin, tentokrát ve variantě plovoucí podlahy. Nabízeno je 21 barev v lamelách a čtvercích. 

 

Je možné vytvořit různé podlahové vzory nebo obrazce?

Dle Vašich představ a přání můžete barvy podlahoviny Marmoleum® vzájemně kombinovat a vytvářet barevné vzory nebo variace dle vašich návrhů. Vytvořte si svoji jedinečnou podlahu, dle Vaší fantazie a přeneste ji do reality.

 

Dochází časem k blednutí barev např. vlivem sluníčka?

Díky dřevité moučce a kvalitním přírodním pigmentům odolným vůči UV záření používaných při výrobě podlahoviny Marmoleum® zůstávají barvy jasné a živé po dlouhou dobu. Dle výsledků testů barevné stálosti, která se měří na stupnici modré škály, kdy maximem je stupeň 8, dosahuje podlahovina Marmoleum® minimálně stupně 6. Barevná stálost je ve většině případů vyšší, často bývá stupeň 8. Při stupni 8 zůstává zachována plná barevná stálost.  

 

Jak dlouho materiál Marmoleum® vydrží?

Marmoleum® je trvanlivý, staletím prověřený materiál. Kořeny přírodního linolea nalezneme v 19. století a za jeho vznik můžeme vděčit panu Waltonovi. Životnost 20 i 30 let i více není výjimkou. Jak dlouho Vám bude Marmoleum® sloužit záleží také na přístupu a ošetřování podlahové krytiny, čím lze životnost podlahoviny značně prodloužit. Marmoleum® řadíme mezi homogenní podlahovinu, tzn. že jeho struktura i barevnost prostupuje celou tloušťkou materiálu. Díky tomu i jemné poškození není téměř patrné a v případě nutnosti opravitelné nebo renovovatelné. Větší trvanlivost materiálu Marmoleum® také zajistí povrchová úprava Topshield. Tato unikátní dvouvrstvá povrchová úprava je na přání renovovatelná. Nyní se při rekonstrukcích starých budov odstraňují podlahoviny – přírodní linolea, které zde byly instalovány před více než 60 lety a i po této době nejeví žádné známky prochození. 

 

Je možné instalovat podlahové topení pod materiál Marmoleum®?

I přes to, že se jedná o přírodní materiál je možná instatalace na teplovodní podlahového topení. V případě použití elektrických topných roštů je nutné, aby tyto rošty byly zality v betonu nebo ve stěrce. Výška vrstvy betonu nebo stěrky, v případě použití elektrického podlahového topení, je závislá na druhu topných roštů a tuto informaci je nutné získat od dodavatele podlahového topení. Další nutnou podmínkou, při které je možné použití obou druhů podlahového topení, je maximální teplota podkladu (tj. stěrky nebo betonu), která nesmí překročit 27 oC. Při instalaci je nutné, aby podlahová krytina byla celoplošně přilepena k podkladu a musí být dodrženy doporučené způsoby pokládky, včetně dodržení požadované vlhkosti i teploty. 

 

Jaké je Marmoleum® na dotyk? Nestudí?

Nemusíte mít obavy, Marmoleum® je teplé a příjemné na dotyk i chůzi. Příroda se zrcadlí v této podlaze, proto vždy budete mít pocit tepla pod nohama srovnatelný s parketovou podlahou. Při kombinaci s podlahovým topení tak vytvoříte útulný hřejivý pocit domova. 

 

Jak probíhá a co je důležité pro pokládku materiálu Marmoleum®?

Marmoleum® se vyrábí v pásech – 2 m šíre rolí nebo je dostupné v lamelách pro bytové použití, varianta Marmoleum® click. Pro pokládku je vždy nutný kvalitně připravený podklad, který musí být suchý, rovný, čistý, hladký, celistvý nejlépe vystěrkovaný. Musíme upozornit, že Marmoleum® jako přírodní materiál má řadu specifických vlastností, proto vždy doporučujeme na pokládku materiálu Marmoleum® využít odbornou firmu. 

 

Splňuje Marmoleum požadavky zdravotní nezávadnosti?

Marmoleum® vychází a bylo vytvořeno v harmonii s přírodou. Souhrou a harmonií působí pozitivně na lidské zdraví, zejména jeho složka lněný olej, která je využívána jako přírodní lék při nemocech dýchacích cest. Blahodárné působení na lidský organismus je prokázáno i testy, které potvrdili nealergenní charakter a potlačení množení bakterií na povrchu materiálu Marmoleum®. Významná je i skutečnost, že potlačuje množení bakterie MRSA (Stapylococus aureus), která způsobuje vážné zdravotní problémy. Z výše uvedených vlastností je Marmoleum® v hojné míře nazýváno podlahou alergiků. Tento fakt je podpořen používáním podlahoviny Marmoleum® v nemocnicích i hygienicky náročných provozech. 

 

Jaké jsou varianty zakončení materiálu u zdi?

To správné zakončení dodá podlahovině výsledný efekt. Důležitá je otázka sladění s konkrétním nábytkem v místnostní i barvami zdí. Jednou z variant, která dokonale padne k podlaze i zdem, je využití tzv. vytahovaného soklu, kdy je část materiálu vytažena na stěnu, což má nejen estetický, ale také praktický důvod. Díky tomuto zakončení se materiál snadněji udržuje a čistí zejména v rozích. K materiálu Marmoleum® můžete rovněž využít standardní dřevené lišty, které jsou na trhu nabízeny v širokém sortimentu barev, dřev apod.. V této věci kontaktuje firmu, která Vám materiál pokládala. 

 

Co je to povrchová úprava Topshield a k čemu slouží?

Od roku 2005 je na povrch materiálu Marmoleum® aplikována dvojitá ochranná vrstva na bázi vodní disperze – Topshield. Základní vrsta s vysokou hustotou, která dokopané přilne k linoleu, zarovná a precizně vyhladí povrch a poskytne mu trvanlivost. Druhá vrstva – finální povrchová úprava vytváří velmi účinnou ochranu proti otěru, nečistotám a prachu. Tato vrstva může být na přání plně renovovatelá, tj. odstraněna a opět jednoduše – mechanickou cestou nanesena nová. Tato ochranná vrstvička zaručuje lepší trvanlivost a odolnost materiálu při zachování jeho přírodních vlastnosti. Povrchová úprava rovněž výrazně snižuje náklady na čištění a údržbu a v případě nutnosti je renovovatelná.  

 

Jak Marmoleum® obstojí u domácích mazlíčků?

Je členem Vaší domácnosti pes, kočka nebo jiné domácí zvíře. Materiál Marmoleum® se dobře snáší s vašimi domácími miláčky. Nemusíte se obávat poškození podlahové krytiny od jejich drápků a i jejich srst snadno a rychle uklidíte pomocí prachového mopu.

ABC parket, Vršovců 1, 709 00 Ostrava - Mariánské Hory, tel: 596 618 333, e-mail: info@abcparket.cz